SPF

SVETSKI DAN DIJABETESA

Na Svetski dan dijabetesa, koji je 14. novembra, CeraVe se posvećuje kampanji za podizanje svesti i informacijama koje se odnose na probleme sa kožom kod osoba sa dijabetesom.

KOŽA MOŽE DA GOVORI O DIJABETESU

Jedan od najčešćih dermatoloških poremećaja udruženih sa dijabetesom je suva koža.

Koža kod osoba sa dijabetesom je često predmet suvoće i gubitka hidratacije, stanja koje prevazilazi estetski izgled. To stanje može da prouzrokuje nelagodu i predstavlja signal za druge potencijalne komplikacije.

(Članak: Pandemija dijabetesa u Italiji ) Bonora, Enzo. ""The diabetes pandemic in Italy."" L'Endocrinologo 23.4 (2022): 337-344)

ŠTA JE DIJABETES?

Dijabetes sa svojim različitim oblicima je veoma česta bolest koja se karakteriše stanjem apsolutnog ili delimičnog nedostatka insulina, hormona koga proizvodi pankreas, a koji je odgovoran za kontrolu metabolizma šećera. Osnovna funkcija insulina je da omogući prelazak glukoze iz krvi u ćelije perifernih tkiva, gde se ona koristi kao izvor energije.



POSTOJE RAZLIČITI TIPOVI DIJABETESA

DIJABETES TIP 1

Kod dijabetesa tip 1 (koji se takođe naziva juvenilni ili insulin zavisni dijabetes), do nedostatka insulina dolazi putem, imunim sistemom posredovanog, progresivnog uništavanja ćelija pankreasa koje su odgovorne za njegovu proizvodnju (Beta ćelije).

DIJABETES TIP 2

Međutim, kod dijabetesa tip 2, postoji fenomen insulinske rezistencije zbog genetskih faktora i faktora sredine: periferna tkiva koja se relativno neosetljiva na dejstvo insulina ne mogu da koriste glukozu iz krvi i ovo je uduženo, odnosno, praćeno progresivnim smanjenjem oslobađanja insulina iz pankreasa.

ZAŠTO DIJABETIČARI ČESTO IMAJU PROBLEME SA KOŽOM?

Ljudska koža obavlja nekoliko funkcija: ona je važna mehanička i hemijska barijera (što nam omogućava da nas ne napadaju spoljni faktori), ali je, takođe, organ koji obavlja metaboličke, hormonske, termoregulacione, a iznad svega, imunološke funkcije.

  1. Koža je naveći organ u našem telu i, prema tome, ekstremmo osetljiva na metaboličke poremećaje tipične za šećernu bolest, kao što su hiperglikemija (povećanje vrednosti glikoze) i hiperlipidemija (povećanje vrednosti triglicerida). Stoga će promene na malim krvnim sudovima dovesti do stradanja kože.
  2. Dijabetes direktno oštećuje kardiovaskularni, neurološki i imuni sistem, koji su u interakciji i povezani sa funkcijama kože.
  3. Tokom svog života, pacijenti sa dijabetesom praktikuju različite i zahtevne medikamentozne terapije koje mogu da odrede, ili naglase kožne probleme.

KAKO SE IZBORITI SA KOŽNIM PROBLEMIMA VEZANIM ZA DIJABETES?

Mnogi dermatološki problemi se mogu sprečiti i kontrolisati redovnim praćenjem indikacija dijabetologa i vašeg lekara opšte prakse, i u smislu terapije i u smislu ponašanja (režim ishrane, fizička aktivnost) i periodičnim kontrolama.

Sa dermatološke tačke gledišta, neophodno je da se obavlja ispravna higijena kože, bazirana na korišćenju blagih sredstava za čišćenje, koja poštuju fiziološke pH vrednosti kože, a uravnotežuju tipične promene dijabetične kože, čuvajući njen nivo hidratacije i odbrambenu funkciju.

Pravilno hidrirana koža može da spreči pojavu mikro pukotina, abrazija, svraba (i povezanog češanja) i posledičnih fenomena koji mogu polako, ali progresivno da dovedu do kompeksnijih i više izazovnih situacija.

4 SAVETA ZA NEGU SUVE KOŽE

Sledite ovih nekoliko jednostavnih mera predostrožnosti u nezi i čišćenju kože, da biste pomogli u sprečavanju kožnih komplikacija kod dijabetesa:

  1. Koristite blago sredstvo za čišćenje lica i tela, koje hidrira i ne peni.
  2. Hidrirajte kožu tela hidratantnim sredstvom koje je obogaćeno ceramidima.
  3. Izbegavajte direktno izlaganje sunčevoj svetlosti i preko cele godine koristite hidratantnu kremu za lice sa SPF faktorom.
  4. Obratite posebnu pažnju na higijenu stopala i njihovu hidrataciju, upotrebom proizvoda obogaćenih ureom i salicilnom kiselinom.
Message
Download Chrome